Kütahya Şubesinden Evliya Çelebi Sohbeti

24 Mart 2016
Kütahya Şubesinden Evliya Çelebi Sohbeti

Ocakbaşı sohbetinde Yrd. Doç. Dr. Güler, şunları kaydetti:

"Hayatının 50 yılını dünyayı gezerek geçiren Evliya Çelebi, dünyanın en büyük seyyahıdır. 10 ciltte 4 bin sayfadan oluşan Seyahatname, Osmanlı döneminde kültürel hayata dair önemli rehberlerden biridir. Seyahatname araştırmacılara göre en büyük rehberdir ve her alanda bilgi verir. Evliya Çelebi, halk edebiyatçısı, halk bilimcisi, dilci, Türkçe'ci, bütün yemekleri bilen iyi bir gurme, iyi bir cengaver, iyi bir at binicisi ve ciritçi, Kur'an-ı Kerim'i çok iyi bilen bir hafızdır. Her yönüyle mükemmel yetişmiş bir kişidir."

Yrd. Doç. Dr. Güler, Kütahya'nın Selçuklular ve Germiyanoğulları dönemlerinde de sanat ve edebiyatın merkezi olduğuna işaret ederek, divan edebiyatında önemli bir yere sahip olan Şair Şeyhi'nin Kütahya'da yetiştiğini hatırlattı.

Kütahya'nın bir dönem Mevleviliğin üçüncü, Nakşibendiliğin ise birinci merkezi olduğuna dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Güler, Evliya Çelebi'nin Kütahya için söylediği "Kütahya gibi bir şehir bulunmaz. Ne mutlu orada bir ay oturana. Orada iki ay oturan hadsiz lezzet alır" sözünü anımsattı.

Ocakbaşı sohbetinin kapanış konuşmasını yapan Türk Ocakları Kütahya Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erdal ADAY, Ocakbaşı sohbetimize konuşmacı olarak katılan Yrd.Doç.Dr. Kadir Güler hocamıza teşekkür etti. Yrd.Doç.Dr. Kadir Güler hocamıza takdim ettiğimiz hediyelerimizin ardından sohbetimiz sona erdi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü