Adıyaman Şubesinde Güneydoğu Anadolu'daki Misyonerlik Konuşuldu

26 Mart 2016
Adıyaman Şubesinde Güneydoğu Anadolu'daki Misyonerlik Konuşuldu

Türk Ocakları Adıyaman Şubesi olarak, 26 Mart 2016 Cumartesi günü, saat 19:30’da Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan’ın konuşmacı olarak katıldığı, Ocakbaşı sohbetimiz gerçekleştirilmiştir.

 

19. yüzyılın ilk yarısından itibaren özellikle Hakkari ve çevresinde gözlemlenen misyonerlik faaliyetlerine dikkat çeken Dalyan, Milli Mücadele Döneminden ‘90’lı yıllara değin Kürtçüler ile misyonerlerin dönem dönem ortak çıkarlar etrafında birlikte hareket etmelerine çeşitli örneklerle yer verdi.

 

Önce dinsizleştirme, akabinde yeni bir dinin (Hıristiyanlık) benimsenmesinin hedef alındığı bu konu ekseninde Dalyan, özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kritik bir konumda olduğunu ifade etti ve şu sözlere verdi: “Elazığ, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa ve Gaziantep illeri Türkiye’nin doğu ile batı arasındaki nefes borularıdır. Bu hattın kesilmesini önlemek için uyanık olmak, bilinçli olmak gerekmektedir.”

 

Bu faaliyetlere karşın yapılması gerekenler noktasında ise, dinimizin ve milli kültürümüzün, tarihimizin yeni nesillere çok iyi bir şekilde anlatılması gerektiğinin vurgulandığı sohbetimiz soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü