Giresun Şubesinden Nükleer Enerji Konferansı

25 Mart 2016
Giresun Şubesinden Nükleer Enerji Konferansı

Giresun Türk Ocağı’nda 25 Mart 2016 tarihinde Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Serkan SOYLU hocamız “Nükleer Enerji Ve Dakika-Dakika Çernobil Kazası” konulu konferansının sunumunu yapmıştır.

 

Özet

 

Atom çekirdeğinin bölünmesi ile açığa çıkan muazzam enerjinin kontrol edilebilmesi, 1940’lı yıllardan itibaren “nükleer enerji” adı verilen yeni bir enerji kaynağını hayatımıza sokmuştur. İkinci dünya savaşının da etkisi ile geçen süreçte başta Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya olmak üzere birçok dünya ülkesinde nükleer enerji santrallerinin sayısı artmış, ülkeler nükleer güç haline gelmeye başlamıştır.

 

Nükleer güç yarışı içerisinde ülkemizin de yer alması önem arz etmektedir. Ancak; özellikle çevreci gruplar, bu yarışta yer almak isteyen ülkemizin önüne sürekli nükleer santrallerin olumsuz etkilerini sürmekte, Çernobil’de 1986 yılında yaşanan kazayı ve akabinde yaşanan olumsuzlukları örnek olarak göstermektedirler. 26 Nisan 1986 gününün ilk saatlerinde yaşanan üzücü kazanın iyi anlaşılması ve kazadan sonra hazırlanan raporlar doğrultusunda kaza sürecinin iyi analiz edilmesi, nükleer enerji güvenliği ve benzer kazaların tekrar yaşanmaması açısından önemlidir. Çalışmamız; kazanın olduğu 1,5 saatlik süreci ayrıntılı olarak incelemekte, o gece Çernobil nükleer santralinde görev yapan yetkililerin hangi hatalı kararları aldıklarını ve santralin teknik eksikliklerini anlatmaktadır.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü