Çanakkale Şubesi 'Türk Düşüncesinin Temelleri' Konulu Seminer Gerçekleştirdi

02 Nisan 2016
Çanakkale Şubesi 'Türk Düşüncesinin Temelleri' Konulu Seminer Gerçekleştirdi

Türk Ocağı Akademisi Eğitim Seminerlerinde bu hafta Prof. Dr. Özcan TAŞÇI hocamızın sunumuyla " Türk Düşüncesinin Temelleri " adlı seminer gerçekleştirildi. İslam Öncesi Türk Kültürünün oluşmasında önem arzeden konular olan coğrafya, yaşam tarzı, inanç sistemi ve hukuk sistemlerine değinildi. İslam Öncesi Araplarda olan fatalist düşünce sisteminde ve İslam Öncesi Türklerde olan Köktengri, Maniheizm ve Budizm inançlarında sosyal yaşam ve idare sistemlerinden örnekler verilen seminerimizde İslamiyet ile birlikte gelişen  Türk töresinin  Bektaşilik geleneğinde görüldüğü hallerden de örnekler verilmiştir.


   Türk Düşüncesi'ne temel oluşturan Türk Mitolojisi üzerinde durulmuş ve gerçeklik ile totemizm çerçevelerinde diğer toplumların mitolojilerine de değinildi.


   Muhiddin Arabi, Konevi ve Mevlana'nın düşünce sistemleri değerlendirilip Hilmi Ziya Ülken, İsmail Hami Danişment, Ziya Gökalp'in çalışmalarından örnekler verildi. 
   
Kıymetli vakitlerini değerli bilgilerini bizlerle paylaştığı için Özcan TAŞÇI hocamıza teşekkür ederiz. Seminerimize iştirak eden genç arkadaşlarımıza da teşekkür ederiz.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü