Çankaya Şubesi Cuma Gecesi Sohbetlerinde Aydın Yabancılaşması Konuşuldu

31 Mart 2016
Çankaya Şubesi Cuma Gecesi Sohbetlerinde Aydın Yabancılaşması Konuşuldu

Türk Ocakları Çankaya Şubesi’nin faaliyetleri kapsamında düzenli olarak organize edilen ‘Cuma Gecesi Sohbetleri’ne devam edildi. 31 Mart 2016 günü saat 19.00’da Genel Merkez binasında gerçekleştirilen; programın bu haftaki konuğu İslam Sanatı’nın Yeniden Teşekkülü, Aydın Yabancılaşması, Hünkar Hacı Bektaş Veli (roman), Bebek ile Mücahit (destan-şiir), Boğaz’daki Aşiret, Hırka (roman), Radyo İçin Üç Oyun, Perinçek ve Aydınlık Hareketi, X İlişkiler, Kart Kurt Sesleri, Teyze ile Prenses, Çalıntı Polemikleri, Genetik İhanet, Çinli Hoca'nın Torunu Ecevit, Dersaadet Sözlüğü, Biyografi Kitabı gibi eserlerin sahibi Araştırmacı Yazar Mahmut Çetin oldu. “Aydın Yabancılaşması” başlıklı programa: Aydın yabancılaşması yaşayan bir toplumun gelecek inşa etmesi düşünülemez. Diyerek başlayan M. Çetin şu şekilde devam etti.

 

Osmanlı-Cumhuriyet, Dindarlık-Laiklik gibi bize yedirilen dolmaları bir kenara bırakmalıyız. Bunlar hikaye Osmanlı’da iyiydik sonra kötü olduk. Ya da kötüydük sonra aydınlaşma başladı. Böyle şeyler yok. Bu bir süreç, Türk Devleti bir devamlılık arz ediyor. Tarihin bilinen ilk dönemlerinden bu yana Türk tarihi devam ediyor. Artılarımızı ve eksilerimizi öğreneceğiz, buna göre geleceğimizi inşa edeceğiz.

 

Yabancılaşma; kişi veya toplumun kendi doğal düşünce çizgisine karşı hale gelmesidir. Yani, kendi değerleriyle savaşan insan tipi haline gelmektir. Karikatürize edersek, yabancılaşan aydını “kendi kalesine gol atmaya çalışan futbolcuya” benzetebiliriz. Ama o futbolcuyu biz kendimizden bildiğimizden ikide bir golleri yiyoruz. Yabancılaşmış, takiyyeci gizli veya açık aydınlarla karşı, karşıyayız. Çatışma alanlarımız; din-bilim, geçmiş-gelecek, devlet-millet, Cumhuriyet, demokrasi, taassup-laiklik olmak üzere sürekli bizi dinle bilim arasında bir tercih yapmaya zorlamaktadırlar. Geçmişimi savunursun, geleceğimi. Devleti savunursun, milletimi. Cumhuriyeti mi savunursun, demokrasiyi mi. Taassuptan mı (gericilik) yanasın, laiklikten mi yanasın. Yani sürekli bizi, dinle bilim arasında ve diğer seçenekler arasında bir tercih yapmaya zorluyorlar. Bizi sürekli bir çatışma ortamına sürükleyerek geleceği inşa etme fikrimize engel olmaya çalışıyorlar. Gelecek inşa fikrimizin oluşmaması için bir önceki tartışmaların, sürekli yaşanır olması sağlıyorlar.

 

Aydın yabancılaşmasının aşamalarından olaylar ile şahıslardan da sunum eşliğinde örnekler vererek bahseden Araştırmacı-Yazar, Mahmut Çetin: "Yaşadıklarımız milli duyarlılığı olan insanlar tarafından yorumlanması gereken olaylar olup, basit tasarımlar değildir" diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Katılımcıların sorularına verilen cevaplar ve yapılan ikram ile program sona erdi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü