Muğla Şubesi Geçnlerinden Türküler Türk'ü Söyler Türkü ve Şiir Gecesi

12 Mart 2016
Muğla Şubesi Geçnlerinden Türküler Türk'ü Söyler Türkü ve Şiir Gecesi

Türk Ocakları Derneği Muğla Şubeşi Gençlik Kolları olarak 12 Mart 2016 tarihinde "Türküler Türk'ü Söyler Türkü ve Şiir Gecesi"ni düzenledik. Gençlik Kollarımızdan öğrencilerimizin Türkü ve Şiirlerini seslendirdiği program; saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan sonra Ocak Başkanımız Hüseyin AKAR Beyin açılış konuşmasıyla başladı. Başkanımız kısaca Muğla Türk Ocaklarının tarihinden, faaliyetlerinden ve bundan sonra yapmayı düşündükleri çalışmalardan gecemize gelen misafirlerimize bilgi verdi. Daha sonra sözü Gençlik Kolları Başkanımız Ahmet Çağlar aldı. Çağlar aşağıdaki konuşmayı sundu:

 

“Türküler Türkü Söyler adlı şiir ve türkü gecemize, katılımlarınızdan dolayı sizlere minnet duyuyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum efendim! Sağ olun var olun...Bugün sizler için hazırladığımız ezgiler, nağmeler ve dizelerle, içinizdeki kıvılcımları bir türlü dinmeyen; Âşık Veysel Şatıroğlu'ndan, Mahsuni Şerif'ten, Murat Çobanoğlu'ndan, Şeref Taşlıova'dan, Neşet Ertaş’tan; Necip Fazıl Kısakürek'ten, Abdurrahim Karakoç'tan, Mehmet Akif Ersoy'dan, Dilaver Cebeci'den ve isimlerini anmakla bitiremeyeceğimiz üstatlarımızın aziz hatıralarından yola çıkarak, o güzel adamların bizleri bizce nasıl söylediğini anlatmaya çalışacağız; belki de en başta, onlara ahde vefa edeceğiz.Değerli konuklar, bugün 12 Mart; İstiklâl Marşı'mızın kabulünün yanında, bu tarih bizim için başka bir anlam daha ifade ediyor; bugün Ağabeylerin en muhlisi, en hislisi, en çilelisi, Galip Ağabey'in; Galip Erdem'in 19. vefat yıl dönümü, ruhaniyeti hatırası huzurunda Galip Erdem'i; Galip Ağabey'i rahmetle anıyorum, ruhu şad olsun.Biraz sonra izleyeceğiniz programın hazırlanmasında emeği geçen tüm Gençlik Kolları Teşkilatımıza teşekkürü bir borç bilirim, keyifli saatler geçirmenizi temenni ediyorum efendim; iyi seyirler.”

 

Daha sonra programın akışı içinde Gençlik Kollarımızdan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde okuyan öğrencilerimiz Türkülerini ve Şiirlerini seslendirdiler. Ayrıca Muğla ve Denizli yöresine ait halk oyunları sergilendi.  Program içinde Üniversitemizde Doktora öğrencisi olan Kazak öğrenci Senbek UTEBEKOV Dombırasıyla Kazak Türklerine ait ezgileri dile getirip seyircilere birer Orta Asya Müziklerinden ziyafet sundu. Programın sonunda aynı zamanda Konya Türk Ocakları Gençlik Kolları Başkanlığını yürüten Yağız Ozan mahlaslı Arif İnan YILDIRIM yer aldı. Yağız Ozan başta Yetik Ozan’ın olmak üzere ustalara ve kendisine ait şiirleri, bestelenmiş türküleri söyledi. Programız gecemizin konukları olan Senbek UTEBEKOV’a ve Arif İnan YILDIRIM’a plaket takdimi ile son buldu.  

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü