Muğla Şubesinden Türk Milliyetçisi Liderler Konferansı

02 Nisan 2016
Muğla Şubesinden Türk Milliyetçisi Liderler Konferansı

Prof. Dr. Hanım Halilova’nın konuşmacı olarak katıldığı "Son Yüzyılda Türk Dünyasının Yetiştirdiği Türk Milliyetçisi Liderler; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ, Ebulfez ELÇİBEY, Muhsin YAZICIOĞLU" konulu konferansımız oldu. Konferans saygı duruşu, istiklal marşı, Ocak Başkanımız Hüseyin AKAR Beyin açılış konuşması, Hanım Halilova’nın öz geçmişinin okunması ve Halilova’nın konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilmesiyle devam etti.

 

Kürsüye gelen Hanım Halilova misafirleri selamlayarak konuşmasına başladı. Kısaca şu hususlar üzerinde durdu:

 

Ruslar Azerbaycan da camileri kapattı. Şii ve Sünni ayrımı yaptı. Parçala idare et taktiği ile Azerbaycan Türklerinin kimliğini yok etmeye çalıştılar. Kırım Türkleri, Ahıska Türklerine zulümler yaptılar. Azerbaycan Türklerini Türkiye’den önce Latin alfabesine geçirdiler ve Türkiye Latin alfabesine geçtiğinde, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki milli bağı koparmak için Kiril alfabesini zorunlu kıldılar. “

 

“Atatürk dünya çapında bir lider olduğunun çeşitli kanıtları vardır: Gorbaçov’un Atatürkün kitaplarını okuması, Macaristan, İsrail, Azerbaycan, Kırgızistan, Avustralya, ABD gibi dünyanın çoğu ülkesinde cadde ve parklara isminin verilmesi bunun en güzel örneklerindendir. Rus çarı deli Petro Sıcak denizlere inmek için Türkiye ye komünizm- sosyalizm getirmek istedi. Bu düşünceler Türkiye de aktif olsaydı, camilerimiz kapanacaktı, Türk kimliği yok olacaktı.”   

 

 “1988 de Elçibey ile Azerbaycan’ın Bağımsızlık hareketi başlamıştır. Rusya’ya karşı mücadele veren elçi bey Tam bir Türkiye, Atatürk ve Türkeş sevdalısıydı. Cumhurbaşkanlığı döneminde Rus ordusunun yerine Azerbaycan ordusunu getirmiştir. 1993 de Darbe yapılacağını anlayınca ülkesinin karşımasın diye doğduğu yere gider ve saklanır.”

 

“Sovyetlerin dağılmasının 2 nedeni vardır.”

“Afganistan’a girmeleri ve 20 Ocakta Bakü’ye girmeleridir.”

 

“1990’da Alparslan Türkeş’in Azerbaycan’a yaptığı ziyarette EbulFez Elçibeyle Türkeş’i karşılayan komitede olduklarını ve karşılamada Elçibeyle Türkeş arasındaki samimi diyalogları aktardı. Ayrıca Bozkurt işaretini Türkeş Beye gösterdiğini ve bunun bir Türklük Simgesi olduğunu belirttiğini ifade etti. Daha sonra Türkiye’ye yerleştiğinde Türkeş Beyle münasebetlerinin devam ettiğini belirten Halilova, belli bir dönem Danışmalık yaptığını da belirtti. Halilova Türkeş Beyle yaşadığı birçok hatırayı diyaloğu dinleyicilerle paylaştı.”

 

“Halilova Muhsin Yazıcıoğluyla da vefatının kadar çok samimi diyaloglarının olduğunu belirtip hatıralarını anlattı.”

Konferansın sonunda hep bir ağızdan “Çırpınırdı Karadeniz” söylendi. Hanım Halilova Hocaya plaket takdimi ile son buldu.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü