Çanakkale Şubesinden Azerbaycan ve Özbekistan Konulu İki Ocakbaşı Sohbeti

16 Mayıs 2016
Çanakkale Şubesinden Azerbaycan ve Özbekistan Konulu İki Ocakbaşı Sohbeti

Çanakkale Türk Ocağı'nın Pazartesi günleri tertiplediği "Ocakbaşı Sohbetleri"nde bu hafta Leyla KERİMOVA'nın (Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi)  " Azerbaycan'ın Turancı Şair ve Yazarları",  Muhlisahon RUSTAMOVA'nın (Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları) "Özbekistan'ın Başkenti Taşkent'teki 14. ve 18. Yüzyıllara Ait Tarihi Eserleri ve Bu Yapıların Bağımsızlıktan Sonra Geçirdiği Tamirler ve Günümüzdeki Fonksiyonları" başlıklı sunumları ile sohbetimiz gerçekleşmiştir.

 


Leyla Kerimova;  Ali Bey Hüseyinzade, Ahmed Bey Ağaoğlu, Muhammed Hadi, Abdullah Şaiq, Abdullah Sur , Hüseyin Cavid, Mehmed Emin Resulzade , Yusuf Vezir Çemenzeminli, Ahmed Cevad gibi Turancı şairlerin düşünceleri uğruna uğradıkları felaketler, sürgünler, mücadele dönemlerinden bahsetmiştir. Türk Edebiyatı adına yazdıkları eserler ile katkıda bulunan Azerbaycan'daki bu yazarların yazın dünyaları üzerine bir sunum gerçekleştirmiştir.

 


Muhlisahon RUSTAMOVA; Özbekistan'ın Başkenti Taşkent'teki tarihi önem atfeden Hz. İmam Külliyesi, Hz. İmam Camii, Barokhon Medresesi, Taşkent İslam Enstitüsü, Keffal Türbesi, Zengi Ota, Kokaldoş Medrese, Hoca Aaron ve Mimar Ulu Camii gibi binalar üzerinden Özbekistan'daki Türk Kültürünün mimariye olan yansımaları üzerine bir sunum gerçekleşmiştir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü