Çanakkale Şubesi Akademisinde Din-Bilim-Felsefe Dersi İşlendi

30 Mayıs 2016
Çanakkale Şubesi Akademisinde Din-Bilim-Felsefe Dersi İşlendi

Türk Ocağı Akademisi Eğitim Seminerleri'nin Türk - İslam Medeniyeti başlığı altındaki dönemin son eğitim programı; Çomü Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Fatih Özgökman'ın sunumuyla "Din - Bilim - Felsefe" konulu seminer gerçekleşti.


Din, felsefe ve bilim kavramlarının neyi ifade ettiği ve insanların bu kavramları hangi üslupla değerlendirdiği konularında açıklamalar ile konuya giriş yapılmıştır.


Dinin iman ve inanç esasına dayandığı, tanrının bir buyruğu olduğu vahiy temelli bir olgu olduğuna değinilmiştir. 


Felsefesi'nin esasını şüphe duymanın oluşturduğu, her daim tartışmalı ve öznel cevapların bulunduğu ifade edilmiştir. Felsefesi'nin dini ve mistik konuları ele aldığı metafizik bir sırrı aradığı ve bu sebepten felsefecilerin anrısal bir hakikati bulmaya çalıştıklarına değinilmiştir. Bu arayışlarda Aristo, Platon, Nietzche, Karl Marx ve Max Weber gibi düşünürlerin fikirlerinden örnekler verilmiştir. Bu düşünceler üzerine münazara edilmiştir.
Bilimin ise olguları açıklamak gibi bir görevi olduğu ve deney ile gözleme dayandığı belirtilmiştir. Bilim insanlarının bilinen gerçekleri açıklamak, bunlara uygun formüller ve teoriler üretmek üzerine çalıştıkları ifade edilmiştir. 


Son olarak soru-cevap kısmı ve münazara bölümüyle birlikte seminerimiz son bulmuştur. 


Kıymetli bilgileriyle düşüncelerini bizlerle paylaştığı için Sayın Fatih Özgökman'a ve Ocaklı genç arkadaşlarımıza iştiraklerinden ötürü teşekkür ederiz. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü