Aydın Şubesinden “Fatih, Fetih ve Medeniyet” Konferansı

28 Mayıs 2016
Aydın Şubesinden “Fatih, Fetih ve Medeniyet” Konferansı

Aydın Türk Ocağı, İstanbul'un fethi nedeni ile 25.05.2016 Çarşamba günü ''Fatih, Fetih, Medeniyet'' konulu konferans düzenlemiştir. İl halk kütüphanesi Müdürlüğü ile beraber gerçekleştirilen  konferansın açılışında Türk Ocağı başkanı Dr Eyüp Doyuran şunlardan bahsetmiştir:


Bugünün İstanbul'una bir bakalım ;büyük bir şehir. Dünyanın en büyüklerinden. Geleni kendi içine alıyor ve yutuyor. Kişinin ruhunu kaplıyor, teslim alıyor. İçinde yaşayanlar dert yansada, oflayıp puflasada İstanbul'dan kopamıyorlar.Aynı Fatih Sultan Mehmet’in yaşadıkları gibi İstanbul bir tutkuya dönüşmüş.


Türkler tarih boyunca nice devletler kurmuş, nice toprakları şehirleri ülkeleri fethetmişlerdir. Bu fethedilenlerin en şereflisi, en büyüğü İstanbul'dur. Fatih İstanbul'u bize hediye etmiştir. İki büyük cihanın noktasında Türk vatanının, Türk tarihinin göz bebeği, bütün vatandaşların kalbinde olan şehirdir İstanbul.

Konferansa konuşmacı olark katılan Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd Doç Dr Kemal Haykıran şunlardan bahsetmiştir:


Hristiyan haçlılar tarafından defalarca yıkılan talan edilen İstanbul, fetihten sonra imar edilmiş dünyanın incisi haline getirilmiştir. İstanbul'un fethinden sonra Osmanlının önünde duracak güç kalmamıştır. Bir başka bakış ise; İstanbul'un fethi doğu ile batıyı birbirine yakınlaştırmıştır. İstanbul'un fethi ile yeni bir dönem başlamıştır. Bu fetih esas olarak batıyı ilgilendirmektedir. Fetih ile beraber batının dünyaya bakışı değişmiştir. İstanbul 330 yılında İmparator Konstantin tarafından kurulmuştur. İstanbul'u önemli hale getiren konulardan biri Ayasofya'nın yapılmasıdır. Ayasofya'yı, Aydın Karacasu’lu mermer ustaları yapmıştır.


İstanbul'un fethini gerçekleştiren en önemli unsur barut ve toplardır. Bu Avrupa’nın kaderini değiştirmiştir. Fatih’in toplarını Türk mühendisler hazırlamıştır. İstanbul'un fethinden sonra doğuya haçlı seferleri durmuştur. Fatih Sultan Mehmet Osmanlıyı sıradan bir devletten imparatorluğa taşımıştır. Fatih, gemileri denizden karaya karadan denize indirmemiştir. Önce ormanlıkarazi  içinde 70 parça gemiyi imal ettirmiştir. Zamanı geldiğinde ise gemileri karadan Haliç'e indirmiştir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü