Aydın Şubesi Gözpınar Şehitlerini Unutmadı

23 Ağustos 2016
Aydın Şubesi Gözpınar Şehitlerini Unutmadı

22 Ağustos 1922’de işgalci Yunan ordusunca katledilen Gözpınarlıların anısına oluşturulan şehitlikte Efeler Belediyesi, Aydın Türk Ocakları ve Gözpınar Mahlale muhtarlığı ortaklaşa bir anma programı düzenlendi. Törene, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Türk Ocakları Aydın Şube Başkanı Dr. Eyüp Doyuran, CHP Efeler ilçe Başkanı Selim Gürgün, Aydın İl Kültür Müdür Vekili Nusret Debre, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener ve vatandaşlar katıldı.

 

Gözpınar Mahalle Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve Mevlit okunması ile başlayan anma töreni, daha sonra şehitlikte devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından şehitlikte bulunan anıta Gözpınar Mahalle Muhtarı Ünal Günay, Türk Ocakları Aydın Şube Başkanı Dr. Eyüp Doyuran ve Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan birer çelenk sundu.

 

ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ

Törende ilk olarak konuşan Gözpınar Mahalle Muhtarı Ünal Günay, "İşgalci Yunan ordusu mahallemizde halkımıza insanlık dışı işkencelerde bulunarak, birçok vatandaşımızı şehit etmişlerdir. Mahallemizin tarihine kara gün olarak geçen bu olay sonrası şehitlerimizi anıyoruz” dedi.

 

“FETÖ, PKK GİBİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MESELESİDİR”

 

Türk Ocakları’nın, milli varlığı tehlikede görerek Tütk milletini kurtarmak gereğine inanan Türk gençleri ve aydınlarının bir hayat hamlesi ile kurdukları bir ülkü merkezi olduğunu söyleyen Türk Ocakları Aydın Şube Başkanı Dr. Eyüp Doyuran, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini kınadı. Doyuran, “FETÖ, PKK gibi Türkiye’nin en büyük meselesi haline gelmiştir. Bu terör örgütlerinin hepsini de lanetliyoruz” diye konuştu.

 

Aydın’ın 27 Mayıs 1919’da Yunan işgaline uğradığını hatırlatan Doyuran, “Şehir iki defa yakıldı. 96 bin olan bölge nüfusundan 63 bin 700 kişi göç etmek zorunda kaldı. 19 bin kişi öldürüldü. İşgalci Yunan ordusu sadece Aydın’ı yakıp yıkmadı; köylere de girip, ruhlarının gereği, katliam yaptılar. Aydın çevresinde 81 Türk köyü yakıldı” diyerek o zamanki adı Araplı olan Gözpınar Mahallesi’nin de katliamdan kurtulamadığını anlattı. Doyuran, şehitliğin düzenlenmesinde emeği geçenler ile şehitliğe destek çıkan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a teşekkür etti.

 

Dr.Eyüp Doyuran'ın konuşmasının ardından ardından Mustafa Sancaktar adındaki bir vatandaş Nazım Hikmet’in  ‘Zafere Dair’ isimli şiirini okudu.

 

“Bugün 22 Ağustos 1922’de yaşanmış olan acıyı anıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan “Türkiye Cumhuriyeti, dünyayı yüzlerce yıl yöneten imparatorluğun küllerinden yaratıldı. Yanmış, yıkılmış, paylaşılmış bir imparatorluktan bütün dünyada mazlum ülkelere örnek olmuş ulusal kurtuluş savaşı vererek atalarımız bu cumhuriyeti kurdu. O yıllarda yaşanan acıları unutmak mümkün değil. Onları diri tutmak, geçmişten ders alarak geleceğe bakmak zorumdayız. Hele içinde yaşadığımız bugünkü koşullarda buna çok daha ihtiyacımız var” dedi.

 

“15 TEMMUZ KUŞATMA, İÇ SAVAŞ VE İŞGAL DARBESİYDİ”

 

90 yıl önce dil, din, ırk, mezhep ayrımı gözetmeden ulusça verdiğimiz o savaşı bugün yine vermek noktasına gelindiğini belirten Başkan Özakcan şunları kaydetti: “15 Temmuz’u ibretle izledik. 15 Temmuz olayı Türkiye’yi kuşatma, bir iç savaş ve işgal darbesiydi. Hangi din, hangi inanç tanklarla yurttaşlarımızın üzerine giderek onların şehit olmasına sebep olur. TBMM 23 Nisan 1920’de kuruldu. TBMM açıldığında ne devlet vardı, ne cumhuriyet, ne demokrasi ne de ordu vardı. Yüz akı olarak kabul ettiğimiz ordumuzu da TBMM kurdu. Ama gelin görün ki o ordunun içinden çıkan bir takım darbeciler, kendilerinin de varlık sebebi olan meclisi bombalamaktan geri kalmadılar. Bu olay Cumhuriyet tarihimizin en acı olaylarından birsidir. Sokaklara dökülen yurttaşlarımız öleceğini bile bile o tankların paletleri altına kendilerini atıp şehit olmuşlardır. 90 yıl öncesinin ruhuyla, devletine, cumhuriyetine sahip çıkmıştır.”

 

Gaziantep’te yaşana terör saldırısını da değinen Başkan Özakcan, birlik ve beraberlik içinde terör belasının da üstesinden gelineceğinin altını çizdi.

 

Başkan Özakcan’ın konuşmasının ardından başta Gözpınar’da şehit edilen sivil vatandaşlar olmak üzere tüm şehitlerimiz için dualar edildi. Anma töreni mahalle muhtarlığı önündeki yemek hayrı ile son bulurken, küçük bir çocuk Başkan Özakcan’a üzerinde Türk Bayrağı olan bir anahtarlık hediye etti.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü