Türk Dünyası Yardım Kampanyası

Türkmenistan’da Anayasa Değişikliği Kabul Edildi

20 Eylül 2016
Türkmenistan’da Anayasa Değişikliği Kabul Edildi

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un onayladığı Anayasa değişiklikleriyle, cumhurbaşkanlığın önündeki 70 yaş sınırı kaldırıldı, 5 yıllık görev süresi sınırı da 7 yıla çıkarıldı ve insan hakları konusunda tam yetkili temsilcilik makamının oluşturulması, siyasi çoğulculuğun ve çok partili siyasal yaşamın sağlanması, sivil toplumun gelişmesi için koşulların oluşturulması gibi düzenlemeler getirildi.

Yeni anayasasının kabulünün ülkenin sosyo-ekonomik gelişiminde yeni bir döneme geçiş sürecini işaret ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov, yeni Anayasa’nın uluslararası hukuk tarafından da kabul görmüş normlara dayalı evrensel yasama değerlerine uygun dizayn edildiğini kaydetti.

2017 yılında düzenlenecek başkanlık seçimlerinin çok partili olacağını iddia eden Berdimuhamedov, seçime Demokratik Parti, Çiftçi Partisi ve Sanayiciler ve Girişimciler Partisi’nin katılacağını açıkladı.

29 Haziran 1957 yılında Aşkabat Eyaleti, Göktepe ilçesi, Babarap köyünde dünyaya gelen Berdimuhamedov, Saparmurat Niyazov’un ölümüyle 2006 yılında cumhurbaşkanlığı görevine getirildi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini iki kez kazanan Berdimuhamedov, 2012 yılındaki son seçimlerde yüzde 96,7 oranında oy topladı.

Kazakistan.Kz

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü