Polatlı Türk Ocağı Genel Başkanımızın Katılımlarıyla Açıldı

14 Ekim 2016
Polatlı Türk Ocağı Genel Başkanımızın Katılımlarıyla Açıldı

Asırlık çınar Türk Ocakları Polatlı Şubesinin açılışını gerçekleştirdi. Görkemli ve kalabalık davetli eşliğinde hizmete açılan Türk Ocakları Polatlı Şubesi’nin açılış töreninde Türk Ocaklarının amacı, çalışmaları ve Polatlı’da yapılan faaliyetleri anlatıldı. 

 

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve yönetimi şehit ailelerini ziyaret ederek acılarını paylaştı. Polatlı’nın kahraman isimleri Cüneyt Sertel ve Can Çalışkan’ın ailesini ziyaret ederek şehit anne ve babasının acısına ortak olan Öz “şehitlerimizin emanetlerine gözümüz gibi sahip çıkmalıyız”diyerek şehidin evinde kuran-ı kerim okudular. Şehit Can Çalışkan ve Cüneyt Sertel’in baba evinde gözyaşlarını tutamayan Öz “ Onlar bize haklarını helal etsinler” dedi.

 

Açılış törenine Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya , Türk Ocakları Genel sekreter Doç. Dr. Emrah Şenel, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Asım Mutlu, Genel muhasip Aziz Kamil Yılmaz, Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy ve yönetim kurulu üyeleri, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi başkanı Ertuğrul Kıymaz, MHP Polatlı Belediye meclis üyeleri, MHP Polatlı ilçe başkanı Gürsel Bilgiç ve yönetim kurulu üyeleri, Polatlı Belediyesi daire müdürleri, başkan yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı. Türk Ocakları Polatlı Şubesinin hizmet kurdelesini Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy kesti. Bahattin Özbek tarafından dualarla yapılan açılış töreninde aziz şehitler için saygı duruşunda bulunularak müteakiben İstiklal Marşı okundu. Türk Ocakları Polatlı Şubesi açılış töreninde günün anlam ve önemine ilişkin ilk konuşmayı Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy yaptı.


”VATAN NE TÜRKİYEDİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN, VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR; TURAN"


"Türk Ocakları Genel başkanımız ve yönetim kuruluna bizlere bu göreve layık görüp tebliğ ettikleri için şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah bizlerde Türk Ocakları misyonuna uygun ve vizyon doğrultusunda milli kültür ve milli birliğin kuvvetlendirilmesi ve Türk milliyetçiliği ülküsü noktasında memleketimiz ve Polatlı’mıza hizmet vereceğiz. Kuruluşumuzdan bu yana bizlere destek veren Türk Ocakları Genel Başkanımız Mehmet Öz’e Maddi ve manevi her türlü desteği veren Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya’ya yine bizlerden hiçbir desteğini esirgemeyen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz ve her daim yanımızda olan destek veren Aşina İnşaat sahibi İhsan Öz’e teşekkürü bir borç biliriz. Ülkemiz için şehit düşen Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, tüm şehit ve gazilerimize, 15 Temmuz şehitlerimize , Türk Ocaklarının kurucuları ve Türk Milliyetçiliğinin savunucusu Yusuf Akçura , Mehmet Emin Yurdakul, Ziya Gökalp, Hüseyin Nihal Atsız, Galip Erdem ve başbuğ Alparslan Türkeş’i rahmetle anıyorum” diyerek Ziya Gökalp’ın sözleri ile konuşmasını tamamladı ”Vatan ne Türki’yedir Türklere ne Türkistan, vatan büyük ve müebbet bir ülkedir; Turan ."


BU OCAĞIN VAROLUŞSEBEBİ TÜRKLÜĞE HİZMET DAVASIDIR


Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz “Polatlı şubemizin açılış merasiminde sizlerle buluşmaktan son derece mutluyuz. Türk ocakları 1912 yılında Osmanlı devletinin dağılmakta olduğu bir sırada Türk milletinin yeniden kutlu bir ocaktır. Milli mücadele üstün hizmet vermiştir. İstanbul işgal edildiğinde ilk kapatılan yerdir. Milli mücadeleye katılan ocaklar ülke sathında Ve Cumhuriyeti bu ocak kurdu. Cumhuriyetin kurucu düşüncesi Türk Milliyetçisidir. Bugün Türkiye genelinde 85 şubesi ile Türk ülküsü için çalışıyor. Polatlı’mızda şubemizin kurulması on derece anlamlıdır. Haberleşmenin son derecede hızlandığı çağda çok sayıda STK olduğunu biliyoruz. Türk ocağının bir özelliği var Türk Ocaklar bu toprakların en köklü ve özde bir sivil toplum kuruluşudur. Bu ocağın varoluş sebebi Türklüğe hizmet davası için vardır. Türkiye’nin geleceği için sağlam milli tarih ve şuur sahibi gençler yetiştirmektir. Bu memleketin elimizden kaymasına izin veremeyiz. Etrafımızda cereyan eden bizi içine alan dünya savaşında geçiyor, darbelere maruz kalıyoruz. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkacağız ve onların haklarını bizlere helal etmesi için elimizden geleni yapacağız””dedi.


VARLIĞINIZIN TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLDUĞUNU BİLİYORUM


Konuşmasına “ Türk ün makûs tarihin yenildiği bu mübarek toprakların belediye başkanı ve
ve Türk milliyetçisi olarak bu ocağın açılmasından gurur ve onur duyuyorum ”sözleri ile başlayan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya bu uğurda gayret gösteren tüm yönetimi tebrik ediyorum. Her şart ve zeminde tüm gücümüzle ve varlığımızla yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bir asırdan fazla geçmişe sahip Türk milletinin varlığı ,birliği ve bölünmezliği noktasında akademik çalışmalar yapan milli bir kuruluş. Bu kuruluşumuzun Polatlı’mıza çok büyük katkı vereceğini düşünüyorum. Türk Ocakları varlığını Türk varlığına adamış bir teşkilat. Ülkemizin içinden geçtiği durumları çok iyi biliyoruz . Türkiye, etnik kökenli bölücü terör ve dini referans gösteren örgütlerin kıskacı altında Bütün bunların panzehri Türk milliyetçiliğidir. Aslında iktidar sahiplerinin bu önerilere kulak vermeleri lazım. Türk milliyetçilerin önerilerine, tespitlerine zamanında kulak verip önlem alsalardı Türkiye bugün bunları yaşamazdı. Varlığınızın Türk varlığına armağan olduğunu biliyorum”dedi.

 

GENEL BAŞKANIMIZ ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

 

Diyarbakır Sur’da terör örgütünün hedefi olan Astsubay Can Çalışkan ve Ankara merasim sokakta askeri personel aracına yapılan bombalı saldırıda şehit düşen Kıdemli Başçavuş Cüneyt Sertel’in babaevlerinde Türk Ocakları tarafından Kuran-ı kerim okundu. Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve beraberinde heyetin ilk ziyareti Şehit Cüneyt Serel’in annesine yapıldı. Şehit annesi Hatice Sertel ile sohbet eden Genel başkan Öz “ onlara ölü demeyiniz zira şehitler diridirler” diyerek şehitleri artık son bulması temennisinde bulundu. Şehit annesine bir isteğinin olup olmadığını soran Genel Başkan Öz “ her daim sizlerin yanındayız. Sizler bizlere bu aziz vatan uğruna can veren kahramanlarımızın emanetlerisiniz” dedi. Şehit annesi Hatice Sertel ise “ artık analar ağlamasın, evlatlar kara toprağa düşmesin. Yeter artık terör denen illet son bulsun” diyerek göz yaşları içinde evlat acısının çok zor olduğunu dile getirdi. Şehit annesi evladının isminin Polatlı’da bir eğitim kurumuna verilmesini rica etti. Türk Ocakları aha sonra Diyarbakır/ Sur’da şehit düşen Astsubay Can Çalışkan’ın evini ziyaret ederek şehit babası Mustafa Çalışkan ve annesi Ayşe Çalışkan’a sabırlar diledi. Babası Mustafa Çalışkan’ın ağzından evladı Can Çalışkan’ı dinleyen Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz zaman zaman duygulanarak göz yaşlarına hakim olmadı. Evin duvarına asılı fotoğrafa bakıp duygulanan Öz “çakı gibi delikanlıymış “ diyerek göz yaşlarını sildi.


BEN ÇELİK ÇEKİRDEĞİM


Şehidin kardeşi tarafından genel başkan uzatılan ve şehidin cüzdanından çıkan satırlar ise yürekleri dağladı. İşte şehit Can çalışkanın cüzdanından çıkan o kısa mektup “Bak… Mermiyi ateşlediğin zaman çelik çekirdek fırlar gider. Yerine kovan kalır , yere düşer. Kayaya çamura, kuma püsüre bir yere düşer işte. Ama ben çelik çekirdeğim. Asla kovan olmam ben. Sen beni fırlatsan da çamura felan düşmem. Kayaya çarpsam çeliği delsem bana bir şey olmaz. Benim adım CAN ÇALIŞKAN Varsın bilmesin ama ben onun yere düşmeyeceğini bilirim… 28.02.2011 Bu satırları okuyan Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz göz yaşlarına hakim olmadı ve acılı babaya sarıldı. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü