Nazilli Şubesi Hacı Süleyman Efendi Türk Kültürüne Hizmet Ödülünü Kazanan Belli Oldu

05 Ocak 2017
Nazilli Şubesi Hacı Süleyman Efendi Türk Kültürüne Hizmet Ödülünü Kazanan Belli Oldu

Nazilli Türk Ocağı'nın geleneksel olarak düzenlediği “Hacı Süleyman Efendi Türk Kültürüne Hizmet Ödülü”nün 8.sini 24.12.2016 / 38 no’lu kararla ünlü tarihçi, Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL’a  verilmesi kabul edildi.. Yönetim Kurulu adına basına açıklama yapan şube başkanı Ahmet Çekim “şimdiye kadar bu ödülleri alan değerli insanlarımız:

 

1- 2009 yılı ödülü; “Yörük Obaları” programı ile tanınan TV yapımcısı Sayın Ramazan KIVRAK’a,

2- 2010 yılı ödülü; “ Nazilli Kongreleri” adlı kitabı ile  şehrimizin milli mücadele tarihini ortaya çıkaran Erzurum Atatürk Üniversitesi  Öğretim Üyesi, Prof.Dr. Sayın Esin DAYI’ya,

3- 2011 yılı ödülü; Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Dergisi sahibi gazeteci-yazar, tarihçi Prof. Dr. Turan YAZGAN’a,

4- 2012 yılı ödülü; Aydın İlinde uzun yıllar Milli Eğitim Müdürlüğü yapan Eğitimci yazar, tarihçi, MEB Talim Terbiye Kurulu Müşaviri Sayın  Ömer ÖZCAN’a,

5- 2013 yılı Ödülü; Türk Dünyasının İnsan Hakları ve Hukuku alanında mücadelesiyle tanınan, örnek lider Kırım Türk’ü ve halen Ukrayna Parlamentosu Kırım Türk Tatarları milletvekili Sayın Mustafa Abdül Cemil KIRIMOĞLU’ dur.

6- 2014 yılı ödülü; Ankara Üniversitesi D.T.C. Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Sayın Saadettin Gömeç’e verilmiş olup,

7- 2015 yılı ödülü Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Sayın Tufan Gündüz’e verilmiş olup,

 

Bu yılki ödül  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr Ahmet TAŞAĞIL’a 2017 yılında Nazilli’de düzenlenecek bir programla  takdim edilecektir. Bununla ilgili program çalışmaları sürmektedir.” dedi.

 

 

Hacı Süleyman Efendi
(1855-1923)Din adamı. Nazilli’de doğdu. Bir müftünün oğludur. Küçük yaşta Kuran öğrenimi gördü. Hacı Süleyman Efendi, ilk ve orta öğrenimini Nazilli'de gördü. Daha sonra yüksek öğrenimi için İstanbul’a gitti. İstanbul Nuruosmaniye Medresesinden “kadılık payesiyle icazet” aldı. Osmanlı tarihini inceledi. Arapça, Farsça, Rumca ve Fransızca biliyordu. Meşrutiyet’te Aydın milletvekili olarak Meclis-i Mebusan’da yer aldı.

 


15 Mayıs 1919'da Yunan ordusunun İzmir'i işgali üzerine halkı Milli Mücadele lehinde bilinçlendirmek üzere faaliyete geçti. Nazilli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'ni kurdu. Nazilli Heyet-i Milliyesi'ni topladı. Haziran 1919'da Nazilli'ye gelmiş olan Rauf Orbay'ın hayranlığın kazandı, onun önerisiyle, yaşlı ve hasta olmasına rağmen Sivas Kongresi'ne katıldı.TBMM 1. Dönem'de İzmir Milletvekili seçilerek siyasi hayata ikinci defa girdi. Mecliste Şeriye, Maarif ve Defteri Hakani Encümenleri'nde çalışti. Osmanlı Meclisi Mebusan'ındaki çalışmalarını TBMM'de de sürdürdü. TBMM 1. Dönem, yeni seçimlere gidilmek üzere fesih kararı alınca yine Nazilli'ye döndü. Cumhuriyetin ilanının gerekliliğini açıkça savunanlardan olan Hacı Süleyman Efendi 5 Ekim 1923 günü bir kaza sonucu vefat etmiştir.

 

Değerli Bilim İnsanı Sayın Prof Dr Ahmet Taşağıl’ı bundan sonraki çalışma hayatında başarılar dileriz.” dedi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü