Beykoz Şubesinde Seyyid Ahmet Arvasi Anıldı

05 Ocak 2017
Beykoz Şubesinde Seyyid Ahmet Arvasi Anıldı

31 Aralık 2016 Tarihinde Beykoz Türk Ocakları şube binasında Türk Milliyetçisi olan Ülkücülerin başucu eseri olan "Türk İslam Ülküsü" kitabının yazarı büyük mütefekkir ve dava adamı Seyyid Ahmed Arvisiyi anmak için Türk Milliyetçileri ocak binasında toplandı.

 

Konferansa Seyyid Ahmed Arvasi ile birlikte Atatürk Eğitim Enstitüsünde çalışan o zaman eğitim enstitüsünde Müdür Yardımcısı ve Türk Dili Derslerine giren Prof. Dr. Osman Kemal Kayra Bey konferansçı olarak katıldı.

 

14.00'te başlayan konferansı Beykoz Türk Ocakları Başkanı Mehmet Arslan'ın takdimi ile başladı. Arslan "talebesi olma şerefine nail olduğum büyük mütefekkir ve dava adımı Sayın Seyyid Ahmet Arvasiyi yine talebesi olma şansına erdiğim Arvisi Hocamın meslektaşı, arkadaşı Prof.Dr. Osman Kemal Kayra Bey'in Türkiye'de Arvasi hocamızı en iyi şekilde anlatabilecek kişilerin başında geliyor." demiştir. 

 

Prof. Osman Kemal Kayra Bey "meslektaşım, fikirdaşım, fikrimin olgunluğunu aldığım değerli dava adamı Arvasi'yi kısa zaman diliminde anlatmak mümkün değildir. Ama onda diğer fikir adamlar olmayan bir şey vardı. Türk Kültürüne çok eser vermiş ünlü fikir ve bilim adamlarının hepsinin bir eksiği hissedildi. İşte Arvasi bu eksiği doldurdu. Arvasi aydınlara münevver diyordu. Diğer Türk Münevverlerinde görülen eksilikler Arvasi’de yoktu. O hep ehli sünnetin anlaşılması için çalıştı. Türk Milletinin Allahın rızasını kazanma uğruna oluk oluk kanını akıttığını vurgulamaktan hiç geri durmadığını belirtmiştir. Seyyid Ahmed Arvasi’nin derviş gönüllü, misafirperver ve çok cömert olduğunu söylemiştir. Talebelerine büyük değer verdiğini ve onların eğitimiyle çok ilgilendiğini vurgulamıştır.

 

Arvasi'ye göre aydın anlayışı ise: “Münevver üstün bir güce sahip olmalıdır. Milli ve beşeri değerler ile beslenmelidir.İyi sindirdiği  kültür değerlerinden bir senteze  varabilmelidir. Batı aydını uzun süre kilisenin kalıp sonra kurtulabilse de sonradan bu sendromu atlatamamıştır. Durkheim “İntihar” adlı eserinde bu tip intiharların yaygınlığından bahseder.

 

Arvasi, terbiyeye bir bakıma milli, beşeri, kültür  değerleri olarak kabul etmiştir.

 

Arvasi'ye göre Türklükten söz ettiğiniz zaman ırkçılıkla; İslamiyet’ten söz ettiğinizde milliyet düşmanlığı ile itham edilirsiniz.  Faşist ya da gerici olursunuz. Türk Milleti asırlardan beri İslamiyet’i hem bir din hem de bir ideoloji olarak benimsemiş kültür ve medeniyetini bu ruh ve  iman ile yoğuşmuş bulunmatadır.Daha İslamiyet'ten evvel cihan hakimiyeti davası güderek insanlığa hak ve adalet götürmeye memur edildiğine inan zulüm idarelerine karşı “Tanrının  Kırbacı” olan Tanrı Kut’lar yetiştirmişlerdir. Bu inançla Türk İslamiyet'le şereflendikten sonra bu ülküsüne daha âlemşümül bir karakter kazandırdı. Amaç daha derunileşti.

 

Arvasi Türk Milletinin bütün sahte mabutları yıkmak ve bütün yeryüzüne Allah ve sevgili Resulünün istediği adalet ve huzuru gerçekleştirmek İ’lây-ı Kelimetullah ve Nizam-ı Âlem  maksadıyla savaş verdiğine yürekten inanmaktadır." dedi.


Prof. Dr. Osman Kemal Kayra Arvasi'nin  İslamiyet asırlardan beri Türk Kültür malzemesine biçim veren medeniyete orijinal bir terkip kazandıran bir ruhi mimar durumundadır. Bu durum dünyaya İslam Türk Kültürü ve Medeniyetinin üst sistemi olduğuna inandığını söyleyerek sözlerini bitirmiştir.

 

Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanı Hocası Prof. Dr. Osman Kemal Kayra Beye teşekkür ederek konferansı bitirmiştir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü