'Kastamonu Lisesi Mezunu Bayrak Şairi Arif Nihat Asya' Konferansı Gerçekleştirildi

06 Ocak 2017
'Kastamonu Lisesi Mezunu Bayrak Şairi Arif Nihat Asya' Konferansı Gerçekleştirildi

Türk Ocakları Kastamonu Şube Başkanlığı tarafından Arif Nihat Asya’nın vefatının 42. Yıldönümü münasebetiyle bir program düzenlendi. “Kastamonu Lisesi Mezunu Bayrak Şairi Arif Nihat Asya” başlıklı programa konuşmacı olarak Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eski katıldı. Program açılışında, Türk Ocakları Kastamonu Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, Türk Bayrağı Kanunu hakkında bilgiler vererek millî ve birleştirici bir sembol olan bayrağın önemi hakkında milli birliği vurgulayan bir konuşma yaptı, daha sonra Bayrak şiiri okundu. Yılmaz, Eski’nin özgeçmiş ve eserleri hakkında bilgi verip, ayrıca bu yıl Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti tarafından Hüsnü Açıksöz Ödülüne layık görülen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eski’yi tebrik etti.

 

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eski, Kastamonu Lisesi’nde (Kastamonu Sultanîsi) 65 numaralı Mehmet Arif ismiyle kayıtlı olan Arif Nihat Asya’nın öğrencilik yılları, 1920'li yıllarda Lisenin eğitim durumu, öğretmenleri, onun yetişme şartları ve üzerinde öğretmenlerinin ve Açıksöz gazetesinin etkisi üzerinde durdu. Bayrak şiirinin Arif Nihat’ın Adana’da öğretmenlik yaptığı yıllarda nasıl kaleme aldığını, 5 Ocak 1922 tarihinde Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü vesilesiyle yapılan programda öğrencileri tarafından ilk defa okunduğunu, vefat tarihinin de aynı gün olduğunu hatırlattı. Eski, Bayrak şirinin öyle bir gecede yazılmasının zor olduğunu, Arif Nihat Beyin 4 Ocak gecesi onu kaleme almasının ardında onun çocukluk, öğrencilik ve ilk gençlik yıllarında daima hemhal olduğu harplerin, Milli Mücadele hareketinin birikimi ile kaleme alındığını ifade etti. Arif Nihat Asya’nın Gençlik ve Doğu dergileri ile Açıksöz gazetesinde yayınlanmış olan şiirlerinin isimleri şunlardır: Osman Gazi’nin Feryadı, Bursa’m, Harab Ellerde, Gurub, Öksüzlere, Bir Hitap, Ayrılık ve Ümit, Bigâneler Önünde, Harabelerde Gece, Yurdunda Bir Türk, Trakya, Halaskâr, son Nefesim, Feride Hanım’a Nazire, Yurt Acılarından, Bir Cumanın Hatırası, Ağlarken, Kalemime.

 

Eski, Arif Nihat Asya’nın ilk şiirinin Kastamonu’da Enver Kemalî Beyin neşrettiği Gençlik dergisinde 20 Ocak 1921 tarihli 7. Sayısında yayınlandığını ifade ederek “Yurt Acılarından” başlığını taşıyan bu şiiri okudu. Ayrıca onun ilk şiirlerinden örneklerle hayatından kesitler sundu. Program sonunda K.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu tarafından katılım ve teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü